داستان باید کش و قوس داشته باشد
عنوان داستان : سگ گرسنه‌ای
نویسنده داستان : امیر حسین کمالی فر

سگ گرسنه ای ولگردی برای یک گربه کمین کرده بود گربه پشت آجرهای ریخته مشغول غذا خوردن بود که ناگهان سگ پرید گربه را بگیرد اما نتوانست سگ خیلی گرسنه اش بود در هر مغازه‌ای می رفت با او بد رفتاری و با سنگ و چوب به دنبال او می‌رفتند . سگ گرسنه که زخمی شده بود کنار یک علف زاری نشسته بود یک پسر بچه سگ سفید خال خالی مشکی و دندان های تیز سفید را دید و به او اینقدر غذا داد که با او دوست شد و او را به خانه برد اما پدر و مادرش از سگ خوششان نمی آید و سگ را بیرون انداختند. پسرک گریه کرد و گفت مگر او چکارکرده . فردا صبح دوباره سگ آمد و هاپ هاپ میکرد ولی مادر آن پسرک نگذاشت که به سگ غذا بدهد. سگ در محل شکارچیان بود ولی نمی‌دانست سگ به محل شکارچیان نزدیک و نزدیک تر می شد که شکارچیان ناگهان صدای سگ را فهمیدند و سگ را گرفتند آن ها می‌خواستند پوست سگ را بکنند که شبانه سروکله ی پسرک پیدا شد و سگ را نجات داد سگ که پدر و مادرش گم شده بود پدر و مادرش پیدا شدن آن ها هاپ هاپ میکردندکه یعنی پس م را بده پسرک اشک ریزان سگ را تحویل داد و سگ با پدر و مادرش به خانه رفتند.
نقد این داستان از : علیرضا متولی
به نام خدای مهربان
امیر حسین عزیز، سلام.
این دومین داستانی است که از نوشته‌های تو می‌خوانم.
و خیلی خوشحالم.
داستان تو درباره کمک به حیوانات است. چه‌قدر خوب بود که داستانت خیلی واقعی‌تر بود.
می‌دانی کجای داستانت کمی غیر واقعی است؟ آنجا که پسر شبانه می‌رود و سک را از دست شکارچیان نجات می‌دهد. خودت میدانی که پدر و مادرها چنین اجازه‌ای به بچه‌هایشان نمی‌دهند.
ولی اگر پسر می‌توانست پدرش را راضی کند که برای نجات سگ بروند این کمی واقعی‌تر می‌شد. از طرفی داستان جذاب‌تر می‌شد. چون پسر باید پدر را راضی می‌کرد. و این راضی کردن پدر به این آسانی‌ها هم نیست. پس داستانت باید کمی کش و قوس داشته باشد که برای خواننده جذاب و جالب باشد.
پس در این‌جا دو درس دیگر هم به تو دادم که امیدوارم در داستان‌های بعدی رعایت کنی.
1- داستان باید واقعی باشد. طوری‌که ما بتوانیم آن را باور کنیم
2- داستان باید کمی کش و قوس و گیر داشته باشد که قهرمان داستان بتواند آن گیر را برطرف کند.
باز هم خوشحال می‌شوم که داستانهایی را که خودت نوشته‌ای برای ما بفرستی.
موفق باشی

منتقد : علیرضا متولی

متولد : تهران - اردیبهشت 1344/ کارشناس روانشناسی کودک از دانشگاه شهید بهشتی/ عضو تحریریه کیهان بچه ها از سال 63 تا 69 فعالیت در زمینه های نشر کتاب و موسیقی کودک. انتشار مجله و عضویت در تحریریه های رشد جوان، نوجوان و کودک انتشار بیش از 500 مقاله و جستار ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت