داستان مختصر هم باید داستان باشد
عنوان داستان : روز طولانی
نویسنده داستان : رضا باقری نژاد

امروز مادر مُرد. پدر از صبح سیگار می کشد و فکر می کند. تمام کارها را من انجام دادم تا جنازه روی زمین نماند. یک تدفین چند نفره. ما فامیل نداریم. شب، پدر در حیاط سیگار می کشید و خوابش نمی برد. حالا که فکر می کنم، امروز پدر هم مُرد. او یک نویسنده است. روی میز کارش یک پروژه جدید گذاشته به نام وقتی یک نویسنده می میرد!
نقد این داستان از : علیرضا متولی
به نام خدای مهربان

داستان مختصر شما را خواندم. مختصر نوشتن کاری است که نویسندگان باید حتما رعایت کنند. اما مختصر نوشتن به معنای این نیست که داستانشان حاوی چند جمله‌ی کوتاه باشد.
کوتاه هم می‌نویسید باید داستان بنویسید. یعنی باید تمام مختصات داستانی را در آنچه نوشته‌اید مراعات کنید.
مثلا وحدت زمان. نوشته‌اید مادر امروز مرد. بعد نوشته‌اید شب پدر در حیاط سیگار می‌کشید. باید بدانیم کدام شب؟ شب قبل یا شب اول قبر؟
در یادداشت خود نوشته‌اید که خواسته‌اید مخاطب مرگ در عین زنده بودن را ببیند. من چنین چیزی در داستان شما ندیدم. و تنهایی اطرافیان آن مرده‌ی متحرک را درک نکردم. من در داستان شما اطرافیانی ندیدم.ما باید بتوانیم اطرافیان را حس کنیم. تدفین چند نفره نمی‌تواند حس آن اطرافیان را به ما منتقل کند.
زبان داستانی شما زبان روایت غیر داستانی است. باید داستان را به زبان داستانی نوشت. برای درک زبان داستانی باید داستان زیاد بخوانید.
واژه‌های غیر داستانی در داستان به آن لطمه می‌زند. بویژه واژه‌های غیر فارسی. مثل پروژه.
معمولا نویسنده‌ها به نوشته‌هایشان پروژه نمی‌گویند.
و پروژه در واقع یک واژه ظاهرا فرانسوی است.
نوشته‌اید حالا من فکر می‌کنم امروز پدر هم مرد. قرار نیست ما در داستان از شما بشنویم که حالا چه فکری می‌کنید. باید خودمان ببینیم که به چه چیزی فکر می‌کنید.
اینها از رمز و رازهای داستان‌نویسی هستند.
وقتی داستان یک روایت ساده باشد، دیگر داستان نیست. داستان زبان خودش را دارد و اولین زبان آن نمایش تصویر چیزهایی است که ما قرار است بفهمیم که در داستان دارد چه اتفاقی می‌افتد.
حالا که قرار است مختصر نوشتن را تمرین کنید بدانید که داستان مختصر هم باید داستان باشد.
شما باید بتوانید در یک جمله‌ی کوتاه به اندازه یک پاراگراف تا یک صفحه داستان را به ما بنمایانید. توصیه می‌کنم کارهایی از گابریل گارسیا مارکز بخوانید. بخصوص صفحات اولیه و افتتاحیه داستان‌های او درس‌های خوبی برای موجز و مختصر نوشتن و انتقال پیام در جملات کوتاه را برای شما دارد. موفق باشید.

منتقد : علیرضا متولی

متولد : تهران - اردیبهشت 1344/ کارشناس روانشناسی کودک از دانشگاه شهید بهشتی/ عضو تحریریه کیهان بچه ها از سال 63 تا 69 فعالیت در زمینه های نشر کتاب و موسیقی کودک. انتشار مجله و عضویت در تحریریه های رشد جوان، نوجوان و کودک انتشار بیش از 500 مقاله و جستار ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت