اندیشه های شخصیت داستان باید با سن و سالش انطباق داشه باشد
عنوان داستان : شکلات تلخ
نویسنده داستان : مبینا ستاری

دستش را روی پنجره کشید.باران پشت شیشه،میرقصید.
پرسید:"خدا! تو بهشت وقتی آدما نارحت میشن، تو دلشون رو با چی تر و تازه میکنی؟ چجوری حالشون خوب میشه؟ من که با این شکلاتا...."
خدا گفت:" عزیزکم! تو بهش هیچ کس نارحت نمیشه و دلش نمیگیره!"
شکلات را در دهانش گذاشت.
-پس میشه من و مامان بیایم بهشت؟ اخه از وقتی بابا اومد پیش تو، مامان هر روز داره اشکاشو پاک میکنه! دیگه نمیگه کیانا شکلات برای دندونات بده! ظرف های خاله ثریا، از هر چیزی گرون تره! اگه بیام قول میدم بر گردم! فقط یه دیقه میام بابا رو بغل میکنم، یه کوچولو شکلات میخورم و بر میگردم! قول! اخه توی این هوای بارونی، ادم خیلی ناراحت میشه! حتی شکلاتم خوشحالت نمیکنه! ولی شکلاتش خوشمزه باشه ها! شکلات تلخ که ادمو خوشحال نمیکنه!
خدا لبخند زد.
زمین لرزید.
همه چیز تکان خورد.
لوستر افتاد پایین.
شیشه ها خورد شدند.
از پشت پنجره ای که شکسته بود، دختر ۶ ساله ای بود که باران، رد شکلات روی لب هایش را پاک کرده بود.
شکلات درون دستانش، خیلی تلخ بود!
نقد این داستان از : علیرضا متولی
به نام خدای مهربان
دوست نوجوانم
راه بسیار طولانی جلوی پایت داری.
امیدوارم این راه را با دانش .و اگاهی گام برداری. اگر می خواهی قصه نویس بشوی حتما باید گامهایت را با آگاهی بیشتری برداری.
من شکلات تلخ را خواندم. ولی از داستانت تنها تاثیری که گرفتم این بود که این نویسنده چرا از میان این همه موضوعات شاد و امید بخش برود سراغ یک سوژه ی غم انگیزی که دردی را دوا نمیکند و بلکه انسان را نا امید می کند.
به نظر من باید تمرین زیادی کنی که بتوانی سوژه هایی را انتخاب کنی که به درد نوشتن بخورند.
حتی یک سوژه ی غم انگیز هم می تواند به درد بخورد اما به شرطی که با اصول نوشته شده باشند.
من از خواندن این قصه متوجه شدم که نویسنده ای دارد که می تواند آینده ای درخشان در این عرصه داشته باشد. اما به شرطی که راه را بشناسد و بتوند با آگاهی کافی این راه را برود.
اگر بخواهد ادا در بیاورد هرگز به هیچ مقصدی نمی رسد.یکی از نگاتی که باید بخوبی یاد بگیری انطباق اندیشه های شخصیت که معکولا از زبان او میشنویم با سن و سال اوست.
یک بار دیگر اگر داستان خودت را بخوانی متوجه میشوی که آن حرفها که از زبان شخصیتت زده ای حرفهای خودت است. چون اندیشه ی یک کودک شش ساله اینگونه نیست.
پس باید تمرینهای بیشتری کنی. و در کلاسهای داستان نویسی شرکت کنی. و نقد داستانهایت را جدی بگیری.
موفق باشی. منتظر داستانهای بعدی تو هستم.

منتقد : علیرضا متولی

متولد : تهران - اردیبهشت 1344/ کارشناس روانشناسی کودک از دانشگاه شهید بهشتی/ عضو تحریریه کیهان بچه ها از سال 63 تا 69 فعالیت در زمینه های نشر کتاب و موسیقی کودک. انتشار مجله و عضویت در تحریریه های رشد جوان، نوجوان و کودک انتشار بیش از 500 مقاله و جستار ...دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت