در نوشتن صبور باشید
عنوان داستان : بازگشت
نویسنده داستان : نسرین بهاری

این داستان ویرایشی از داستان «مرجوعی» می باشد.

زیبا هنوز زیبا بود از قاب در که گذشت با نوک انگشتان مرمری اش گوشه پرده خال مخالی را کنار زد و به نقطه دوری خیره شد.
نیما بدون هیچ توضیحی فقط گوش می کرد نادیا در حالی که عصبانیتش را کنترل می کرد، ادامه داد؛ ولی تو هیچ وقت به من نگفتی صدای زیبایی داری یا نوشته های منو به یک آکادمی بفرستی یا ..نیما به سمت قاب در برگشت قهوه نیم خورده اش را روی میز گذاشت و با نیم نگاهی به نادیا ساعتش را نشان داد که باید برود.
نقد این داستان از : نازنین جودت
خانم نسرین بهاری عزیز، سلام. باعث مسرت و خوشحالی است وقتی دوستانِ داستان‌نویس داستان‌های‌شان را بازنویسی می‌کنند. این احترام به نوشتن، داستان و خواننده است.
«مرجوعی» داستانک نشده بود و ضعف‌هایی داشت. در «بازگشت» تلاش کردید ابهاماتِ متن قبلی را برطرف کنید. تا حدودی هم موفق شدید. اما پیش از نوشتن درباره‌ی داستانک جدیدتان ذکر این نکته را بسیار ضروری می‌بینم: «صبوری لازمه‌ی نوشتن است.» رمان، داستان بلند، کوتاه یا داستانک فرقی نمی‌کند. در نوشتن هر داستانی با هر حجمی باید صبور باشید. هنر و تعجیل دشمن هم هستند و در نوشتن، این مسئله بیش از هنرهای دیگر صدق می‌کند. معلوم است برای نوشتن داستانک جدید وقت گذاشتید اما کافی نبوده که اگر می‌بود در متن جدید باز همان اشکالاتی که در متن قبلی بود، به چشم نمی‌خورد.
داستانک با این جمله شروع می‌شود: «زیبا هنوز زیبا بود.» با همین یک جمله اطلاعاتی به خواننده می‌دهید. اسم یکی از شخصیت‌ها زیباست. زیبا دیگر جوان نیست. واژه‌ی هنوز به خواننده می‌گوید او جوان نیست اما هنوز زیباست. در ادامه چند کنش از او داریم که اشاره به زیبایی و ظرافت او می‌کند. زیبا پشت پنجره می‌ایستد و به جایی دور خیره می‌شود. این حرکت نشان می‌دهد زن از چیزی دلخور است و خواننده منتظر است او هر چه زودتر از دلخوری‌اش بگوید.
در بخش دوم داستان نیما نامی وارد متن می‌شود: «نیما بدون هیچ توضیحی فقط گوش می‌کرد.» کسی در بخش اول داستان حرفی نزد که نیما بخواهد گوش کند. پس حضور چنین جمله‌ای در داستانک جایز نیست. بهتر است نیما با کنش دیگری وارد شود.
اول داستان به اسم زیبا اشاره شده و حالا راوی از نادیایی می‌گوید که سعی دارد عصبانیت‌اش را کنترل کند. این نادیا باید همان زیبا باشد که به اشتباه با نامی که در داستانک قبلی بوده، وارد این متن جدید شده. اگر در جمله‌ی آغازین متن بعد از زیبای اول نقطه می‌گذاشتید مفهوم کاملا عوض می‌شد. خواننده متوجه می‌شد منظور اشاره به زیبایی شخصیت و تأکید روی این مسئله است. اما وقتی زیبای اول از باقی جمله جدا نشده به این معنی است که اسم شخصیت زیباست. پس ورود نادیا به داستان از سر بی‌توجهی نویسنده بوده.
زیبایی که خواننده در شروع داستانک با او آشنا می‌شود، زن آرامی است. با همان کنشِ کنار زدنِ پرده با سر انگشتانش این مفهوم را به خواننده القاء می‌کنید. اما در ادامه زیبایی می‌سازید که با آنچه قبل‌تر گفتید منافات دارد. بهتر نیست این زیبا همان متانت اول متن را حفظ کند و در آرامش حرفش را بزند؟
«تو هیچ وقت به من نگفتی صدای خوبی داری یا نوشته‌های منو به یک آکادمی نفرستادی.» چرا این‌قدر مصر هستید که شخصیت چند هنر را در کنار هم داشته باشد؟ بهتر نیست فقط به صدای خوبش اشاره شود؟ نوشتن و آکادمی و این قضایا جایش در این داستانک نیست. این شخصیت همین که زیبا باشد و صدای خوبی داشته باشد برای این میکروفیکشن کفایت می‌کند. وقتی زیبا این جمله را می‌گوید نیما در کنار پنجره نیست. زیبا از سر میز بلند شده، به او پشت کرده و از دلخوری‌اش گفته. حالا که حرفش را زده، بهتر است برگردد سمت نیما. نیما فنجان قهوه‌اش را روی میز می‌گذارد و به ساعتش اشاره می‌کند. داستانک در این موقعیت برای خواننده داستانکی جذاب است. به زیبا و نیما نزدیک می‌شود. نشانه‌ها را می‌گیرد و از سفیدخوانی متن به داستان کامل‌تری می‌رسد. این زن که هنوز زیباست اما دیگر جوان نیست، منتظر است مرد به زیبایی او اعتراف کند، به زیبایی صدایش اعتراف کند و برایش کاری انجام بدهد اما مرد بی توجه به دلخوری زن به ساعتش نگاه می‌کند و هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. زن هم هیچ واکنشی در پایان نشان نمی‌دهد. دلخور است اما به همین موقعیتی که دوستش ندارد راضی است. سکوتش در پایانِ متن نشان می‌دهد که نمی‌خواهد بیش از این اعتراض کند و قضیه را کش بدهد.
خانم بهاری عزیز، اطمینان دارم در بازنویسی این متن به داستانک عالی و خواندنی می‌رسید.
بخوانید و بنویسید و باز هم برای ما داستان بفرستید که مشتاق خواندن هستیم.

منتقد : نازنین جودت

متولد 1352 شمیران. فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی، مقطع کارشناسی. بیش از 14 سال است که نوشتن را جدی دنبال میکنم.دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت