از هاروکی موراکامی بیاموزیم / احسان عباسلوهاروکی موراکامی، (زاده ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹، کیوتو، ژاپن)، رمان‌نویس، داستان‌نویس و مترجم ژاپنی که آثارش به پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی تبدیل شده‌اند. او جوایز متعددی را برای آثارش دریافت کرده است، از جمله جایزه گانژو برای نویسندگان جدید، جایزه جهانی فانتزی، جایزه بین المللی داستان کوتاه فرانک اوکانر، جایزه فرانتس کافکا. برخی از آثار او در ایران عبارت‌اند از: کافکا بر ساحل، 1Q84 ، بعد از تاریکی، اول شخص مفرد، سوکورو تازاکی بی‌رنگ و سال‌های زیارتش.

 

 

1 - یک نویسنده باید تجربه زیادی از زندگی کسب کند.

2 - نویسنده بایست عادت کند تا مشاهداتش را با جزئیات انجام دهد.

3 - نویسنده باید مشاهدات و ایده‌هایش را در دفترچه‌ای یادداشت کند.

4 - من علاقه‌ای به سبک رئالیستی ندارم و سبک سوررئالیستی را ترجیح می‌دهم.

5 - سبک من برای خواندن سبک ساده‌ای است. اندکی شوخ طبعی دارد، دراماتیک است و انگیزه‌ای برای خواندن صفحه بعد همیشه ایجاد می‌کند.

6 - سبک خودتان را داشته باشید، سبکی که شما را از دیگران جدا کند.

7 - سبک خوب حاصل دو چیز است: یا نویسنده استعداد ذاتی دارد و یا به حد مرگ تلاش می‌کند تا به آن برسد.

8 - وقتی می‌نویسم اصلاً برنامه‌ای ندارم. صبر می‌کنم داستان خودش بیاید.

9 - من انتخاب نمی‌کنم چه نوع داستانی شکل بگیرد یا چه چیز اتفاق بیافتد.

10- اگر بدانی در انتها چه اتفاقی می‌افتد دیگر لذتی در نوشتن نخواهد بود.

11 - کار ما دادن معنای خاص و ضمنی به کلمات مطلقاً معمولی است.

12 - نوشتن رمان یک چالش است، نوشتن داستان کوتاه یک لذت.

 

اولین نکته مورد نظر موراکامی همان تجربه زیستی است اما تجربه‌ای توامان با مشاهده دقیق و نه صرفا گذران زندگی. بسیاری از داستان‌ها از دل همین زندگی ما برمی‌آیند و به قولی هر کسی داستانی برای گفتن دارد. اما اگر بخواهیم داستان ما گویا و کامل باشد و منطق و دلیل لازم را هم نشان بدهد باید با جزئیات همراه شود و این جزئیات از دل همان دقت نظر در مشاهده و تجربه به دست می‌آیند. این را هرگز فراموش نکنید که: یک نویسنده خوب یک مشاهده‌گر خوب است. بدون دیدن نمی‌شود نوشت.

شما وقتی به یک پرتره زیبا بر یک بوم نقاشی نگاه می‌کنید این زیبایی حاصل آن بستر و جزئیاتی است که با پرتره همراه شده و بدان نمود بیشتری بخشیده‌اند. پس نقش جزئیات را هرگز دست کم نگیرید. به چشم آمدن چیزی نیازمند زمینه و جزئیات مناسب است.

گاهی تجربیات زیستی کوتاه و مختصر بوده و برای یک داستان کامل نیستند اما می‌توانند در جایی به عنوان بخشی از داستان اصلی به کار بروند. باید تمام اتفاقات زیبای زندگی که قابلیت داستان شدن دارند را در گوشه‌ای از ذهن به خاطر سپرد. اما اگر مشکل فراموشی دارید همیشه در یک جایی آن را یادداشت کنید تا در زمان مناسب استفاده نمایید.

سبک مورد علاقه خودتان را بشناسید. اصراری نداشته باشید که حتما باید در قالب رئالیستی چیزی بنویسید. گاه شما نویسنده خوبی در یک قالب رمانتیک خواهید بود. گاهی اصلا بدون در نظر گرفتن اصول یک سبک، باید کار خودتان را بکنید. نگذارید سبک نوشته شما را هویت بدهد، نوشته شما باید سبک را بسازد. این یعنی خیلی نگران سبک نباشید. گاهی سبک شما در همین نوشتن ساده کلمات است. گاهی سبک شما در تلاش شما برای یافتن و انتخاب واژه‌هاست. این دومی طاقت فرساست اما به هر حال هر کسی سبکی دارد.

اگر در درون شما اندکی حس شوخ طبعی نهفته است از آن استفاده کنید. از هر توانی که دارید در گوشه‌ای از داستان بهره بگیرید.

شخصیت‌ها به جای این که توصیف شوند بهتر است نشان داده شوند. دراماتیک کردن شخصیت یعنی این. مدام نگویید او این طور بود یا آن طور بود. نشان دهید که شخصیت چگونه بوده و هست. او را با کارهایش و در لابلای حرف‌هایش نشان دهید.

همیشه در خواننده شوق پیش رفتن در متن را باید حفظ کرد. اشتیاق این که بخواهد بداند در صفحه بعدی یا فصل بعدی چه می‌گذرد. تعلیق یکی از عناصر کارآمد در این مسیر است.

بگذارید داستان خودش در شما شکل بگیرد. اگر نشد آنگاه به سراغ محرک‌های لازم بروید. نیازی نیست همه چیز داستان را از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید. گاهی داستان خودش خودش را پیش می‌برد و مشخص می‌کند در گام بعدی چه باید بشود. لذت نوشتن در این است که خودت هم از انتهای داستان خودت خبر نداشته باشی.

از کلمات ساده می‌شود برای گفتن حرف‌های بزرگ استفاده کرد. بگذارید در پشت هر کلمه جهانی از معنا باشد. داستان یعنی استعاره‌ای از زندگی، داستان یعنی من و تو. هر چیزی در داستان می‌تواند معنای دیگری بدهد.

نوشتن رمان بسیار کار سختی است. می‌شود با نوشتن داستان کوتاه تمرین کرد و بعد سراغ نوشتن داستان بلند و رمان رفت.
در تلگرام به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها - ۴
حبیب خدابنده » پنجشنبه 21 بهمن 1400
راهگشا بود.ممنون
اسماعیل پارسا نهاد » سه شنبه 19 بهمن 1400
عالی
الهام موسوی » چهارشنبه 13 بهمن 1400
سپاس
حسین کاوسی » چهارشنبه 13 بهمن 1400
عالی بود ممنون

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت