چگونه داستان بنویسیم؟ (داستان و نوشتن 22) / حمیدرضا منایی 

بارها از من این سؤال پرسیده شده است که چگونه داستان بنویسم؟

این سؤال دو وجه دارد که یک‌سر آن کاملاً نادرست است سر دیگر آن به‌جا و درست.

داستان‌نویسی مرزی باریک میان تفکر و هنر است؛ هم از اندیشه در خود دارد و هم از هنر. هیچ فعالیت ذهنی دیگری دارای این ویژگی نیست. پس بی‌راه نخواهد بود اگر بگویم ما با سخت‌ترین کار ذهنی انسانی روبه‌روایم. برای همین مسیری که یک نویسنده از روز اول شروع به پیمودن می‌کند، مسیری پیچیده و دشوار است و البته زمان بر. آموختن علم داستان یک طرف، و یادگیری اجرای آن زمان زیادی را در بر خواهد گرفت، آن‌قدر که می‌توان گفت نوشتن داستان کار یک عمر است. پس برای این سؤال که چگونه می‌توان داستان نوشت یک نسخهٔ فوری وجود ندارد که با داشتن آن کسی قادر به نوشتن داستان شود.

اما اگر فرض کنیم کسی دانش داستان‌نویسی مناسبی دارد و به تکنیک‌ها و شناخت عناصر متن دراماتیک تا اندازه‌ای مسلط است، می‌تواند این پرسش را با احتیاط مطرح کند با این ساختار؛ ابتدا و برای نوشتن هر داستانی می‌باید پیرنگ قدرتمندی در اختیار داشته باشد.

دوم، پژوهش‌های جانبی داستان را پیش از نوشتن انجام دهد.

سوم، فیش‌برداری‌های محتوایی را پیش از شروع کار در اختیار داشته باشد. با فرض وجود این ضروریات، پیشنهاد می‌کنم هرگز یک داستان را از اولین کلمه تا آخرین کلمه یک جا ننویسید. بنایی را تصور کنید که ابتدا پی‌ریزی‌اش انجام می‌شود. بعد اسکلت فلزی آن شکل می‌گیرد و بعد و به مرور سفت‌کاری و ظریف‌کاری‌های آن. داستان نوشتن هم دقیقاً همین الگو را دارد؛ طرح ذره‌ذره باز می‌شود و مسیر کامل شدن را می‌پیماید. پس با این نگاه ابتدا طرح‌های کلی را در نوشتن داستان اجرا کنید. به ریزه‌کاری‌هایی مثل تصویر دقیق، دیالوگ یا زبان داستان توجه نکنید. تمام حواستان به پیشبرد داستان و ساخت استراکچر اصلی باشد. ما مفهومی در داستان‌نویسی داریم به اسم think storm یا همان طوفان فکر... کارکرد طوفان فکر ایجاد فضا و زمینه برای حضور تخیل در داستان است. اگر وقت نوشتن داستان من قلم را روی کاغذ بگذارم و یکسره تمام داستان را اجرا کنم، فضایی برای حضور تخیل که اصل و اساس متن دراماتیک است باقی نمی‌ماند و در نهایت مخاطب با اثری خشک و صلب روبه رو خواهد شد. پس در برداشت اول خطوط کلی را مبتنی بر طوفان فکر ترسیم کنید و بگذرید. آنچه بدین شکل بر روی کاغذ می‌آید با بازنویسی‌های مکرر شکل و قوام خواهد گرفت.
در تلگرام به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت