پایه‌ی تمام آثار هنری انسان است (ادبیات/ سینما/ اقتباس ۴) / ژرژ سیمنون (مترجم: کامران حسینی)  1. به نظر شما سینما در زمینه‌ی داستان نوآوری داشته است یا این که به باز بکارگیری و تطبیق روش‌های روایت داستان در رمان و همچنین تئاتر اکتفا کرده است؟

سینما به طرز غیر قابل اجتنابی شکل جدیدی به روایت رمان داده است، اما در محتوای آن تغییری را موجب نشده است.

  1. به نظر شما حاصل استفاده از روش‌های روایت قصه‌ی رمان در فیلم معادل دقیق استفاده از همان تکنیک در ادبیات و رمان است یا به نتیجه‌ای کاملا متفاوت ختم می‌شود؟ به عنوان مثال، آیا استفاده از "فلش بک" در فیلم سینمایی همان تاثیری دارد که بازگشت به عقب در ترتیب حوادث رمان؟

روش‌های برخی از کارگردان‌ها کم و بیش تقلیدی از روش‌های بعضی از نویسندگان است

  1. فکر می‌کنید که استفاده سینما از روایت رمان کلاسیک موجب بروز (یا تسریع) تغییراتی ضروری در روایت رمان شده است؟

شخصاً فکر نمی‌کنم که سینما باعث بروز تغییری در روایت رمان شده باشد به جز این که کمی ریتم آن را تندتر کرده باشد.

  1. در مورد کتاب‌های خودتان، می‌توانید از فیلمی نام ببرید که بر روی تکنیک‌های روایی مورد استفادتان تأثیر گذاشته باشد؟ و در صورت مثبت بودن جواب چگونه؟

به سینمارفتن‌های من آنقدر کم‌شمار هست که به سختی بتواند بر روی کتاب‌هایم تاثیر داشته باشد.

  1. نطرتان در مورد تکوین و تحول سینما از سال 1945 تاکنون و بخصوص جریان‌ها و گرایش‌های حال حاضر سینمای اروپا و سینمای آمریکا چیست؟  آیا با این نظر که در طی چند سال گذشته سینماگران جوان فیلم-رمان‌هایی واقعی ساخته‌اند موافق هستید؟

تلاش شده است که فیلم‌هایی بدون داستان ساخته شود. این فیلم‌ها طرفداران خودشان را دارند. که هنوز بسیار کم هستند. گمان نمی‌کنم که مخاطب عام به این توع فیلم علاقه پیدا کند. شخصاً اعتقاد دارم که پایه‌ی تمام آثار هنری انسان است و بنابراین مهم‌ترین چیز برای یک فیلم این است که در مورد یک انسان واقعی باشد.

  1. نسل جوان مخاطبان که وفادارانه سینما یا رمان را پیگیری می‌کنند چه چیزی را به ذهن شما الهام می‌بخشد؟ فکر می‌کنید که برخی سینماگران توانسته باشند بین خود و مخاطبانشان گفتگویی را پی‌ریزی کنند که اغلب نویسنده‌های رمان از آن محرومند؟ در صورت تایید دلیل این پدیده را چه چیزی می‌دانید؟

به این سوال قبلا هرگز فکر نکرده بودم و برای آن پاسخی ندارم.

  1.  آینده، چه کوتاه مدت چه بلند مدت، را برای سینما و رمان چگونه می‌بینید؟

گوی جادویی برای پیشبینی آینده ندارم. آینده به شما پاسخ خواهد داد.
در تلگرام به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت