هیچ رمانی ناگهان و فی‌البداهه نوشته نمی‌شود. (از داستان و نوشتن ۶) / حمیدرضا منایی 

هیچ رمانی (و حتی در بسیاری از موارد داستان کوتاه) ناگهان و فی‌البداهه نوشته نمی‌شود.

فرآیند خلق یک رمان به مدت‌ها پیش از آغاز نوشتن برمی‌گردد. به دو گونه؛ اول تربیت خود (بدن و ذهن) و دوم مجموعه‌ای بی‌نهایت از یادداشت‌ها.

هر حالی نویسنده تجربه می‌کند و هر آن چه در دنیا می‌بیند و احساس می‌کند وجهی از داستان در آن نهفته است، می‌باید که منشاء یک یادداشت و پیش‌نویس باشد.

برای دور شدن از مفهوم کلی، و پیدا کردن شکلی عینی و تجربی به آن‌چه می‌گویم دقت کنید که مهم‌ترین همه‌ی آن چیزی است که تا به حال گفته‌ام و مظهر همه‌ی آن‌ها حساب می‌شود؛

یک دفتر تهیه کنید با تعداد برگ‌های مناسب. جوری که برگ‌هایش کم نباشد تا زود تمام نشود و زیاد هم نباشد، چون قرار است این دفتر از رگ گردن به شما نزدیک‌تر باشد.

دفتر را به فصل‌های مختلف این چنینی تقسیم کنید؛ موضوع داستان/ تصویر/ دیالوگ/ مونولوگ/ فرم/ خواب‌ها/ شغل‌ها و چیزهایی شبیه این‌ها.

خودتان هم می‌توانید مقولات مورد نیاز را به عنوان سر فصل بیاورید، این گونه که ابتدای یک صفحه می‌نویسید؛ موضوع داستان. چند صفحه بعد از آن را خالی می‌گذارید که مرور زمان پر می‌شود.

با بقیه‌ی سرفصل‌ها هم همین کار را بکنید. نکته مهم این است که آن چه می‌نویسید باید تبدیل به یک کد فراموش ناشدنی و کوتاه باشد تا به محض این که حتی بعد از سال‌ها می‌بینیدش، مفهومش را به گستردگی و روشنی یادآوری کند.

اما چرا می‌گویم کوتاه و کُدوار بنویسید!؟

آن چیزی که بافت خاطره را از بافت دراماتیک جدا می‌کند، عنصر تخیل است. وقتی شما اتفاقی را کوتاه و به صورت کد می‌نویسید، بعد از گذشت سال‌ها، فراموشی بسیاری از جزییات طبیعی است. این فراموشی همان جایی است که عنصر تخیل آن را پوشش خواهد داد و شما را به ایجاد بافتی داستانی نزدیک خواهد کرد.

همچنین این دفتر امتداد لحظه‌ی حال است در تمام فرآیند نوشتن.

نتیجه‌اش؟ دست پر بودن وقت اجرای داستان و زنده بودن چیزی است که می‌نویسید.

همان‌طور که گفتم این دفتر مهم‌ترین اتفاق در پروسهٔ نوشتن است و به مثابه کارخانهٔ آجرپزی است که به واسطه آن شما قادر به ساختن ساختمان خواهید بود. همیشه این دفتر را همراه داشته باشید تا آجرهای‌تان را تولید کنید.

به محض اینکه کسی حرفی می‌زند یا چیزی می‌بینید باید یادداشتش کنید. این کار یک شگفتی بزرگ و معجزه‌وار برای‌تان به همراه دارد که بعدتر، آنان که دست به قلم ببرند خواهند فهمید.
در تلگرام به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت