توصیه‌هایی به نویسندگان جوان + پیشنهاد کتاب / خسرو باباخانینویسندگی امر مقدسی است. چرا که نویسنده قصد دارد یک تجربه جدید یا  یک حس عمیق انسانی یا آگاهی نابی را به اشتراک بگذارد. فارغ از این که داستان قوی باشد یا ضعیف.‌ مهم نیت نویسنده آست.‌
حالا یک سوال مهم: چگونه نویسنده شویم؟ آیا نوشتن امری است ذاتی و ودیعه‌ای است آسمانی؟ یا امری است آموزشی و قابل فراگیری؟
من باور دارم نویسندگی امری است آموزشی. قابل فراگیری است. به یک شرط، در مسیر دشوارش استقامت بورزیم. با چهار تعریف غره نشویم و با چهار انتقاد میدان را خالی نکنیم.
اما آموزش چگونه شکل می گیرد؟ من می گویم از طریق مشاهده و مطالعه. مشاهدات و تجربه زیستی‌مان و مطالعه بسیار زیاد آثار خوب داستانی. حتما تمرین روزانه نوشتن هم لازم است.
آیا می شود با خواندن آثار تئوریک داستانی نویسنده شد؟ به نظر من نه. مطالعه زیاد چنین آثاری آدمی را دچار وسواس و سرگردانی می کند. یک سطر می‌نویسیم، یک ساعت نقدش می‌کنیم . آموزش با حضور استاد مجرب و به صورت کارگاهی هم بسیار مفید است.


در ادامه فهرست آثار داستانی که خوانده ام و لذت برده ام را تقدیم می‌کنم.


با ادب و احترام
خسرو باباخانی
در تلگرام به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها - ۱
یک نفر ... » یکشنبه 08 فروردین 1400
سلام استاد باباخانی. روزتون بخیر و اوقات به کام. من به شدت دنبال کتاب‌های خوب هستم که زیر 400 صفحه باشند و بعد ذره ذره به سمت چند جلدی و چند صد صفحه‌ای برم. کتاب‌هایی که معرفی کردید، بسیار عالی هستند. - هر چند همه‌اش را نخواندم - لطفا بیشتر کتاب معرفی کنید که مشتاق خوندنیم. با تشکر.

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت